Trzemeszno-Mogilno-Gniezno

Członkowie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Koło Nr 40 w Poznaniu oraz członkowie Wielkopolskiego Cechu Rzemiosł Budowlanych w Poznaniu we wrześniu 2013 zorganizowali wycieczkę techniczną do Trzemeszna, Mogilna i Gniezna.

Głównym celem było zapoznanie się z architekturą miasta Trzemeszna oraz zwiedzanie Izby Pamięci płk. Jana Kiljańskiego.

Jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych Trzemeszna  jest Bazylika Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła. Jest to kościół z pierwszej połowy XII wieku, początkowo zbudowany w
stylu romańskim, a następnie przebudowany w stylu gotyku. Pod koniec II  wojny światowej została spalona podczas opuszczania miasta przez żołnierzy Wehrmachtu, a odbudowa Bazyliki wraz z dokładną rekonstrukcją elementów wyposażenia wnętrza w latach 50.

Następnym punktem zwiedzania Trzemeszna było zwiedzanie Izby Pamięci płk. Jana Kiljańskiego. Następnie udaliśmy się do Mogilna celem zwiedzania opactwa pobenedyktyńskiego z XI wieku. Na szczególną uwagę zasługuje krypta zachodnia – jako jedna z trzech takich w Europie. Kolejnym obiektem zwiedzania była Katedra w Gnieźnie, powstała ona za panowania Mieszka I prawdopodobnie w 970 roku. Już siedem lat później stała się miejscem pochówku żony księcia – Dąbrówki.

Więcej informacji


notka: Barbara Ksit na podstawie materiałów Urszuli Bartkowskiej