Kopalnia Soli „Kłodawa” i Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej

Członkowie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Koło Nr 40 w Poznaniu oraz członkowie Wielkopolskiego Cechu Rzemiosł Budowlanych w Poznaniu w październiku 2014 zorganizowali wycieczkę, której celem było zwiedzenie Kopalni Soli „Kłodawa” i Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej.

Kopalnia Soli „Kłodawa” jest największą i najgłębszą czynną kopalnią soli kamiennej w kraju. Jest to także najmłodsza kopalnia, bo powstała w latach 50-tych XX wieku. Aktualnie eksploatowane poziomy wydobywcze to 600 i 700 m pod powierzchnią ziemi, a rocznie wydobycie sięga miliona ton Kopalnia to przede wszystkim produkcja soli, ale urządzono tu też najgłębszą na świecie podziemną trasę turystyczną na poziomie 600 m pod ziemią.

Kolejnym punktem programu był Licheń. Jest to niewielka wieś koło Konina. W średniowieczu był miasteczkiem mającym prawa miejskie, aż do 1655 roku, gdy wojska szwedzkie doszczętnie spalili miasto i wymordowali mieszkańców.

Historia kultu Matki Boskiej Licheńskiej w ludowym obrazie sięga początków XIX-tego wieku. Dziś nie ma już biednego Lichenia z glinianymi domkami pod strzechą. Najważniejszym obiektem Sanktuarium jest Bazylika W dniu 22 czerwca 1994 r. ks proboszcz Eugeniusz Makulski rozpoczął budowę obecnej bazyliki. Budowa przebiegała szybko i sprawnie. W dniu 7 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił budującą się świątynię. Budowę ukończono w 2004 r.

Jest to największa  świątynia w Polsce, siódma w Europie i jedenasta na świecie. Zbudowana jest na planie krzyża. Kopuła zwieńczona krzyżem sięga 103,5 m wysokości. Długość świątyni 139 m, powierzchnia 23 000 m2, ilość okien 365, 52 otwory drzwiowe (tyle co dni i tygodni w roku). Każdy element architektoniczny ma uzasadnienie symboliczne, najczęściej biblijne, ludowe lub historyczne.


  notka: Barbara Ksit na podstawie materiałów Urszuli Bartkowskiej i Anny Osmólski