Park Cytadela

Park Cytadela – największy park miasta Poznania. Jego budowę rozpoczęto w roku 1962 i właściwie oficjalnie nigdy nie ukończono. Powstał w miejscu dawnego Fortu Winiary zbudowanego w latach 1828 – 1842 na terenie wsi Winiary i folwarku Bonin.

Założenie obejmuje 100 ha powierzchni zielonej wraz ciekawą infrastrukturą parkową. Na terenie Cytadeli znajdują się dwa muzea: otwarte w 1965 roku Muzeum Uzbrojenia z bogatą kolekcją sprzętu wojskowego, w tym samolotów, śmigłowców, czołgów i samochodów oraz otwarte w 1982 roku Muzeum Armii Poznań z ekspozycją przedstawiającą szlak bojowy Armii „Poznań”, dwie restauracje, liczne pomniki, min. Pomnik Bohaterów (1945r.), Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami (1986r.), Pomnik 2 Armii Wojska Polskiego (2015r.) oraz liczne rzeźby parkowe, ogród różany, place zabaw, amfiteatr, a także 7 cmentarzy, w tym cmentarze wojenne – bohaterów polskich, radzieckich i Wspólnoty Brytyjskiej.

Park stanowi swoiste „zielone płuca” miasta ze względu na swoje walory przyrodnicze i korzystny układ wiatrów w tym rejonie. Bogata w drzewa i krzewy, zróżnicowana rzeźba terenu ze znakomicie wpisanym w nią układem alei spacerowych, świadczą o jego atrakcyjności. Dodatkowo pozostałości dawnego fortu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Cytadela jest bardzo popularnym miejscem odpoczynku, chętnie odwiedzanym nie tylko przez mieszkańców Poznania. Marcin Kanoniczak