Szymbark

Członkowie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Koło Nr 40 w Poznaniu oraz członkowie Wielkopolskiego Cechu Rzemiosł Budowlanych w Poznaniu we kwietniu 2014 zorganizowali wycieczkę techniczną, której celem było zwiedzenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark oraz zapoznanie się z produkcją domów drewnianych firmy DANMAR.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark powstało w 2003 roku obok tartaku firmy DANMAR. Celem Centrum zajmującego obecnie około 5 ha powierzchni jest gromadzenie i ochrona przed zapomnieniem budownictwa polskiego i kaszubskiego, miejscowego rzemiosła związanego z przerobem drewna, narzędzi i sprzętu domowego , obiektów związanych z historią Polski i Kaszub, tradycji i kultury narodowej, zbiór dokumentów i materialnych przedmiotów.

Wśród ekspozycji nowoczesnych drewnianych domów produkowanych przez firmę DANMAR wyróżnia się jeden niezwykły – to liczący ponad 240 lat Dom Sybiraka.

Na tyłach domu Sybiraka znajduje się rekonstrukcja sowieckiego łagru. Nieopodal baraku znajduje się wieża strażnicza a także lokomotywa i wagony


notka: Barbara Ksit na podstawie materiałów Urszuli Bartkowskiej i Anny Osmólskiej